Kosze na śmieci

Różnorodne kosze na śmieci znaleźć można na każdym kroku, zarówno w domach, zakładach pracy, na placach zabaw, ulicach, biurowcach, sklepach, placówkach medycznych, a nawet w lasach i na plażach. Wszędzie tam, gdzie obecna jest działalność człowieka.

Ilość śmieci na ziemi jest przerażająca, przyczyniła się do ogólnego zanieczyszczenia środowiska i zapoczątkowała ogromne zmiany klimatyczne, mogące być początkiem katastrofy globalnej. Na szczęście coraz większa liczba krajów Unii Europejskiej zachęca do segregacji śmieci ograniczającej straty ekologiczno-ekonomiczne na wysoką skalę. Odpady, które ulegają sortowaniu pozwalają na ponowne wykorzystanie większości surowców do produkcji wtórnej. Segregacja znacznie obniża koszty składowania i zużycia energii elektrycznej niezbędnej w procesach produkcji.

Oddzielenie materiałów nadających się do recyklingu daje duże możliwości mające na celu ochronę środowiska. Najważniejsze, by początkowy etap segregacji zaczynał się w prywatnych gospodarstwach domowych, w których szkło, plastik, papier i pozostałe odpady komunalne znalazły miejsce w specjalnie dla nich przeznaczonych workach. Dopiero później domowe kosze na śmieci opróżniane zostają do specjalnych pojemników na odpady.

W większości dużych miast znaleźć można kontenery do wyrzucania szkła kolorowego, szkła białego, puszek, plastiku, papieru, oraz zużytych baterii i leków.
Kosze na śmieci są specjalnymi pojemnikami wykonanymi najczęściej z tworzywa sztucznego, lub metalu, służące do krótkotrwałego przechowywania odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych, oraz odpadów przemysłowych wykorzystywanych w fabrykach, przedsiębiorstwach produkcyjnych itp. Pojemniki mniejszych rozmiarów zaopatrywane są w worki na śmieci umożliwiające oddzielanie śmieci pod względem materiału, z którego zostały wytworzone.

Kosze na śmieci występuja w różnych barwach

Kosze na śmieci występuja w różnych barwach

Współczesne kosze na śmieci przeznaczone do użytku publicznego, gwarantują praktyczną i funkcjonalną segregację odpadów. Występują w różnych barwach, które stanowią charakterystyczny dla rodzaju odpadów kolor.

Do składowania i czasowego przechowywania szkła przeźroczystego służą kosze białe, szkła kolorowego zielone. Nie należy zapominać, że nie nadają się do wrzucania szkła zbrojonego, luster, szkła okiennego.

Do plastiku służą kosze żółte, idealne na pojemniki z tworzyw sztucznych, butelki i torebki plastikowe, oraz folie i opakowania z tworzywa. Istotne, aby nie powodować strat wrzucając do wewnątrz zabrudzonych, tłustych odpadów i butelek wraz z nakrętkami.

Segregując papier (zeszyty, kartony, tektura, gazety, pudła, stare listy) należy korzystać z niebieskich kontenerów, zwracając uwagę, by do ich wnętrza nie przedostały się odpady zabrudzone, zintegrowane z folią, lub elementami plastiku.

Do składowania metalu przeznaczone są kosze czerwone na różnego rodzaju puszki, kapsle i nakrętki, naczynia metalowe, rury, oraz folie metalowe.

Ostatnim rodzajem pojemników są czarne kosze na bioodpady, czyli odpady organiczne, do których należą resztki żywności, rośliny, skorupki od jajek, fusy, oraz obierki. Innowacyjne i praktyczne rozwiązanie stanowią również kosze na psie odchody, gwarantujące zachowanie czystości i higieny w miastach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*