Segregacja śmieci

Współczesny świat zagrożony jest katastrofą globalną, do której przyczynił się rozwój gospodarczy. Największą zmorą dla gleby, wód, atmosfery, a nawet przestrzeni kosmicznej są śmieci produkowane w niewyobrażalnych ilościach.  Obecnie coraz większą uwagę poświęca się segregacji śmieci, która wpłynąć może na polepszenie się jakości życia nie tylko ludzi, ale również zwierząt i roślin.

Segregacja śmieci pozwala na składowanie szkła, papieru, metalu i plastiku

Segregacja śmieci pozwala na składowanie szkła, papieru, metalu i plastiku

Produkowane śmieci są, bowiem cennym źródłem surowców wtórnych. Niektóre kraje kładą duży nacisk na sortowanie odpadów, a nie stosowanie się do zaleceń grozi wysoką grzywną. Segregacja pozwala na składowanie szkła, papieru, metalu i plastiku, co znacznie obniża koszty związane z utylizacją. W większości miast europejskich znajdują się specjalne pojemniki na zużyte baterie i leki, oraz punkty składu sprzętu RTV, AGD i złomu.

Przykładowo kupno butelki szklanej zwrotnej motywuje do zwrotu pustego opakowania i zmniejsza koszty produkcji nowych butelek ze szkła. Segregacja mechaniczna w późniejszym etapie podwyższa wkład finansowy, gdyż konieczne jest sortowani, czyszczenie i sterylizacja.

Segregacja śmieci chroni środowisko przed nadmiernym składowaniem odpadów na wysypiskach, które uwalniają toksyczne substancje do atmosfery, narażają glebę na różnego typu skażenia, zajmują znaczne obszary terenów zielonych. Pozostałe śmieci najczęściej ulęgają spalaniu bez dostępu powietrza w wyniku, czego powstają:

  • oleje mineralne,
  • węgiel drzewny,
  • smoła,
  • a nawet tlenek węgla,
  • czy wodór.

W przypadku posegregowania metali utylizacja gwarantuje odzyskanie aluminium i żelaza w dużym stopniu, umożliwia pozyskanie drogich metali szlachetnych, do których zaliczyć można złoto i platynę.

Śmieci komunalne produkowane są w każdym gospodarstwie domowym, oraz punktach użytku publicznego, pozostałe stanowią odpady przemysłowe i toksyczne.
Segregacja odpadów komunalnych niesie za sobą niewyobrażalne korzyści dla środowiska, znacznie ogranicza ilość śmieci zalegających na wysypiskach, oraz w efektywny i funkcjonalny sposób wspomaga recykling. Jeżeli każdy człowiek podjąłby się nietrudnej i szybkiej czynności, jaką stanowi segregacja odpadów, pozytywne zmiany w środowisku stałyby się zauważalne w błyskawiczny sposób. Segregacja pozwala, bowiem na oszczędność energii, obniża zużycie surowców naturalnych, których zasoby drastycznie maleją, znacznie ogranicza ilość produkowanych odpadów, zapobiega wycince lasów, oraz przyczynia się do redukcji szkodliwych zanieczyszczeń przedostających się do atmosfery.

Całe szczęście ekologiczne dobro jest dla ludzi coraz ważniejsze, chętniej segregują śmieci i szczególną uwagę zwracają na opakowania, które sprzedawane są w placówkach handlowych. Zdali sobie sprawę, że prawidłowa segregacja przyczynia się do powolnych zmian w środowisku naturalnym, może również obniżyć zachorowania na choroby rakotwórcze spowodowane obecnością freonu. Nie należy zapominać, że również dym powstający przy spalaniu śmieci jest głównym winowajcom sadzy, dymu, oraz trujących gazów niszczących życie na ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*